Jautājumi un atbildes - PrastPalidzet.lv

Jautājumi un atbildes

Kāpēc, aprūpējot guļošu cilvēku ar izgulējumiem, nav vēlams izmantot ziedes?
Ziedes nav vēlams izmantot, jo tās silda, veicinot svīšanu. Svīstot āda paliek mitra un veicina izgulējumu rašanos.
Kādiem nolūkiem tiek izmantots 30º slīpums?
30 grādu poza tiek pielietota, lai mazinātu spiedienu uz ķermeni un neveidotos izgulējumi. Izgulējums ir hroniska ādas brūce, kas rodas spiediena rezultātā uz ķermeni. Ja cilvēks guļ vienā pozā ilgu laiku, ir liels spiediens uz ādu, kas noved pie izgulējuma. Lai mazinātu spiedienu uz ādu, var izmantot atsevišķus spilvenus, ar kuru palīdzību mainīt ķermeņa pozas.
Kāpēc ir jānovēro aprūpējamais?
Lai, pamanot izmaiņas( ādas krāsu, izsitumus, gaitu, valodu utt.,), var savlaicīgi atklāt saslimšanu un to izārstēt.
Kāpēc tik svarīgi mazgāt acis no ārējā kaktiņa uz iekšējo?
Lai var kārtīgi izmazgāt svešķermeņus( miegu, strutas), acu mazgāšanu uzsāk virzienā no ārējā kaktiņa uz iekšējo. Tādā veidā infekcijas un netīrumi nenonāk acī. Ja acī ir strutas, tad ir nepieciešams apmazgāt abas acis ar kumelīšu tējas vai melnās tējas novārījumu vairākas reizes dienā, katrai acij izmantojot tīru vates tamponu. Ja situācija neuzlabojas, tad ir jāvēršas pie ārsta.
Ko darīt, ja salauzta kāja potītes rajonā?
Pirmkārt nav jāuztraucas, jāizsauc Ātra palīdzība, zvanot 113, tad cietušo ir jānovieto ērtā pozā, cenšoties nekustināt salauzto kāju. Transportēt cietušo nav rekomendējams, jo tas var pastiprināt sāpes un izsaukt kaulu dislokāciju. Cietušo ir jāapsedz- tam labi der folijas sega, kuru var atrast automobiļa aptieciņā. Svarīga ir arī cietuša mierināšana. Un, protams, neatstājiet cietušo vienu, kamēr atbrauks Ātrā palīdzība. Vairāk par pirmo palīdzību skatieties sadaļā „Traumas”.
Kas ir jādara pie plaukstas nobrāzumiem?
Nobrāzumi ir virspusējas brūces bez stiprās saiņošanas. Lai samazinātu inficēšanas briesmas, nobrāzumu ir jāizskalo ar tīru, tekošu ūdeni. Brūces savlaicīga skalošana uzlabo brūces dzīšanu. Pēc tam ir jāuzliek tīrs, vēlams sterils, pārsējs un jāvēršas pie medicīnas darbinieka, kurš visticamāk Jums rekomendēs antiseptisku līdzekli brūces turpmākai apstrādei.
Kā sniegt palīdzību pie sirdslēkmēm?
Sāpēs sirds rajonā ir viena no biežākajām problēmām veciem cilvēkiem. Tās var būt sāpes sirds problēmu dēļ, piemēram, stenokardija, miokarda infarkts vai arī citu slimību dēļ, piemēram, neiralģija, plaušu karsonis u.c. Svarīgi saglabāt mieru un nomierināt saslimušo. Ja sāpes ir stipras un dažu minūšu laikā nemazinās, ir jāsauc Ātro palīdzību, zvanot 113. Palīdziet cilvēkam ieņemt viņam visērtāko pozu un nodrošiniet svaigu gaisu. Bieži saslimušajam ir medikamenti, kurus viņš regulāri lieto sāpju gadījumā, tad palīdziet tos ieņemt. Neatstājiet saslimušo vienu līdz atbrauc Ātrā palīdzība. Vairāk par palīdzību varat skatīties sadaļā „Slimības”.